Erfarenhetssidans - Gästbok




Kommentar:
Ewa!

Om du tänker i banorna att kroppen varit utsatt för ett dämpande medel. Ett medel som kroppen gjort allt för att försöka motverka. Bensodiazepiner dämpar receptorernas förmåga att överföra nervisgnaler och det försöker kroppen att motverka genom att skapa flera "signalövergångar". När man sedan plockar bort den dämpande substansen sitter man där med ett överdimensionerat nervsystem med förändrade receptorer. Kanske inte så konstigt att man upplever varje känsloyttring som överdimensionerad. Man måste alltså ge kroppen tid att återbilda receptorerna till en normal nivå.
Denna bild använde jag själv under den svåra tiden och det gav mig en förklaringsmodell som gjorde upplevelsen begriplig. Det kan kanske vara klokt att ligga på en tillbakadragen låg nivå innan man hittat sig själv och sina normala reaktioner igen. Hoppas det kan vara till lite hjälp.


Added: May 22, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Ja det är konstigt att man hela tiden känner sig uppstressad. Motgångar blir till oövervinnliga hinder - pessimismen är total. Man blir ovän med människor ständigt - man brusar upp. Minsta kritik från någon blir till en grov kräkning. Nerverna sitter utanpå - man känner sig hudlös. Hela tiden hotas man av en och samma känsla - känslan av det totala sammabrottet. Leendet stelnar i varje kontakt och man känner sig tillgjord och onaturlig.
Benzoabstinens kan lätt förväxlas med utbrändhet eller än värre - personlighetsstörning.


Added: May 22, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Nej jag kommer att köra med 0,5 på sluttampen.

Added: May 20, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Jo det är jobbigt, men det kommer att gå över. Om man bara kunde sluta strssa upp sig för lilla minsta. Själv har jag slutat rökt (i en dag nu) hade tänkt gjort det senare efter jag var klar med Stesoliden, men tvingas nu sluta för att få en mindre stressnivå. Rökningen bidrar till att Binjurarna spottar in mera stersshormoner i blodet, Snus lika så. Det blir jobbigt att sluta röka samtidigt som man trappar Stesso, men ska man klara av det så får man vara beredd på att göra vissa förändering.

Du verkar ha trappat dina Stesolid långsamt, vilket är bra. Är det färdig trappat nu eller kommer du att trappa till 0,5mg innan du nollar. Efter att du tagit dina 1mg/dag i 8 dagar så är kroppen fysiskt van, låt det gå några dagra till, det har ingen betydelse. Men det som kanske har betydelse är 1-2mg/dag inte har någon direkt funktion i kroppen. Du kommer med största säkerhet att må bättre när ditt sista mg är borta. Koncentrationen i blodet av Stesolid i blodet är nu så låg att din kropp inte förutom ”psykiskt” ikänner av Stesoliden. Du kan lugnt stå på 1mg/dag i två veckor eller mer för att låta kroppen vänja sig. Men dra inte ut på nollningen från 1mg, som sagt det är en för liten dos för att kunna bära upp eller förhindra en kroppslig reaktion i form av muskelkramper och liknade. Inte heller 2mg 3mg 4mg 5mg skulle kunna stå emot om det var så att kroppen skulle låsa sig på något sätt som tex sendrag.

Men trotts att dina 2mg/dag inte fyller någon praktisk funktion i din kropp ska man inte leka nonchalera det hela, den psykiska påfrestningen är jobbig nog, men det kan ju vara bra att veta att man princip är klar fast ändå inte…

Lycka Till Det, Gick Ju Bra….

Johan


Added: May 20, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Sendrag har jag också fått nere i tårna.
Det versta nu är dom här stresskänslorna dom kan man inte tygla,är så mycket man vill göra men man kommer sig inte sig för.
Å får man fingrarna ur häcken så blir det man skulle göra inte långvarit.


Added: May 20, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress


Kommentar:
Rättning!!!

Svettningar, sendrag och muskelspänningar SAMT ovanliga men skrämmande symtom så som att halsen håller på att svälja igen.....


Added: May 20, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
En långsam utsättning av Mina stesolid verkar funka rätt bra. Det stora problemet för mig är inte abstinenssymtom i vanlig mening även om det är väldigt nära betingat. Min kropp håller nu på att lära sig vid en låg dos av Stesolid och det ökar stressnivån i kroppen vilket för mig ger ett tillslag av panikattacker och en ökad generaliserad ångest. Just nu är jag så upp stressad att mitt Hb-värde ligger på 182 (140-180). För att få det att sjuka måste jag äta in mig på f n 6mg Stesolid så att jag kan försöka återfå lite mer av en normalstress nivå innan jag fortsätter trappa. Det där med Hb-värdet är stress betingat och kommer inte enbart som en sekundär biverkan av Stesolid Nedtrappningen.

Vad jag örigt man kan notera förutan att alla larmsignaler går på högvarv att abstinensen skiljer sig väldigt mycket mellan personer. En person som inte har Panikångest har det i regel lättare att ta sig igenom nedtrappning. Abstinensen sätter sig där man minst vill ha den, så om då är rädd för att bli skakig så kan du vara så säker på att du blir det. Svettningar, sendrag ovanliga men skrämmande symtom så som att halsen håller på att svälja igen, yrsel, allmän oro, avtagande motivation, ilska, överdriven oro ibland med psykotiska inslag, trötthet, ljuskänslighet, rädsla.

Det sägs att utsättningssymtomen går att motverka genom att sätta ut medicinen väldigt långsamt när man först upplevt dem eller är så rädd att göra. Det finns dom som, kanske jag själv som inte minskar mer en 0,5mg varje månad, ibland med högre intervaller mellan tid. Det viktiga är att om man har lyckas dragit ner på en vässäntlig dos måste kroppen få tid att anpassa sig till den ny doseringen.

Rent medicinskt så ska man inte utsätta kroppen för ”chock” i onödan vilket man gör om man trappar med korta intervaller, det kan funka ett tag men när slutet närmar sig är det viktigt att ta det väldigt lugn för att låta kroppen vila mellan dos intervallerna. Ibland kan man bli kvar på låga doser under flera år, det är dock inget misslyckande om man lyckats dragit ner en hög dos till en väldigt låg dos. Det är lika viktigt att kunna avbryta sitt nedtrappningsschema lika väl som att ha ett. Det kan vara en god ide´
att informera förskrivande läkare om att nedtrappningen kommer att ta längre tid, dock man trots allt fortfarande har ett beroende.

Johan


Added: May 20, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Hej.
Är nu nere på 1mg om dagen,har lite biverkningar som lite skakningar i händerna samt ont i knoppen i mellanåt skär i lederna o värk i vekryggen,lite ovverklighets känsla i bland men inte mycket till oro, men en del stresskänslor i mellan åt, men jag vet ju vad det beror på så jag ska inte ge upp.


Added: May 20, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Beskrivningen av abstinensbesvären i mitt förra inlägg beskriver de svåra problem som kan drabba en mindre del av de drabbade. Det är viktigt att framhålla att de allra flesta tycks ha relativt milda och ganska snabbt övergående besvär.

Added: May 19, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Ewa!
Den bild du beskriver om äldrevården stämmer tyvärr bra med den bild jag själv har om åldringarnas villkor.
Den kostnad jag ser är enorm men vad hjälper det så länge inte etablissemanget ser problemet i hela dess vidd.
Abstinensbesvären svårighetsgrad kan man tyvärr inte koppla till dosstorleken. Tvärtom kan det vara så att den lydiga patienten som stått kvar på på låga ordinerade doser kan ha svårare och längre varaktiga symtom än den som missbrukat höga doser.
Abstinensbesvären i det längre perspektivet kan handla om en extrem stresskänslighet kombinerat med olika muskelproblem som påminner om fibromyalgi. (Är kanske fibromyalgi en förgiftningsskada orsakad av läkemedel?? vem vet? ). I det kortar perspektivet handlar det mycket om panik, ångest och rädsla accompanjerat med dålig överblick och kanske sömnbesvär. Värk är inte ovanligt. Det kan vara i stort sett vad som helst som har med nervsystemet att göra.


Added: May 19, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress
Powered by PHP Guestbook - brought to you by PHP Scripts
 
« First ‹ Prev 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 Nästa › Sista »