Erfarenhetssidans - Gästbok




Kommentar:
Hej Eva..

Jag vill oxå bli av med mina Imovane. Jag frågade min läk, denna tyckte att det bara var att sluta. Jag hade stilnoct för några dagar sedan men har nu bytt till Imovane, pga att jag började äta den mer och mer på dagarna mot abstines från Stesoliden som jag trappar. Tillslut gick det så långt att jag drack kaffe och sedan tog en Stilnockt för att kunna sova, det gick givetviss inte, jag fick "syner" och har inte tagit en StilNockt sedan dess. Men som srivet var så sa min läkare att man bara ska plåga sig igenom ett par oroliga nätter om de varar i fem veckor är nog inte så trevilgt, har du provat med att lägga till tex Atarax för att få längre och djupare sömn.?
_________________________________________________

Tack Ove! Jag ska nu först ta mig tillbaka till 7,5mg / dag. Sen kommer jag att stanna där en månad lr så. Sen är det möjligt att jag sänker med 1-2mg/sänking ner till noll. Det är bättre att det får ta tid så man vet att man blit av med dem annars är risken stor att man åker på bakslag.


Added: May 10, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Hej Johan!

Vill bara tipsa dig om att på amerikanska siter så talar man mycket om procentuella minskningar. Alltså att man t. ex tar bort 10% av kvarvarande dos i varje trappning.
Det innebär i praktiken att man kapa bort mer i mg i början och allteftersom man närmar sig målet blir mg-mängden allt mindre. Vissa delar tabletten med hjälp av olika hjälpmedel. Det finns tydligen t. o .m de som löser tabletten i vatten efter att först ha pulveriserat den i en mortel.
Bara ett tips om du skulle råka in i nya svårigheter


Added: May 10, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Här nedan har jag ritat upp hur min tillfälliga dos höjning ser ut u teorin. Som ni ser är det stora skilnader mellan doserna och vad jag nu kan erfara så ska man som de säger alrig höja dosen. Jag var dum nog att höja pga att jag inte visste att man kunde få en vanlig muskelkramp, nu vet jag bättre och jobbar nu mot att min kropp ska vänja sig vid 7.5mg sen ska jag trappa långsamt.

Ska bara punktera när man som jag har ätit sönder sig på benso så känner man tydligt av toppar och dalar. När man har ätit en dos ca 1 - 2 veckor har kroppen vant sig och man mår ganska bra, man känner sig redo att ta nästa steg nedåt, men vänta gärna om man har för brottom åker man på bakslag i form av doshöjningar och sen får man ta dubbel abstinens om man har otur, själv är jag nu yr för jämnan....
Dos Sänkning Efter Höjning.

15mg ---------------
12mg ------------
7,5mg -------

Vanlig Dos Sänkning

10mg ----------
7,5mg --------

Johan


Added: May 10, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Jag har läst din bok och tycker att det är mycket tappert kämpat av dig. Det är glädjande och viktigt att den "lilla" människan äntligen själv har möjlighet och mod att skaffa så mycket kunskap att hon kan se igenom den beprövande vetenskapens hävdanden. Fick av en slump se den på nätet.
Jag har en undran också. Jag har i åtta års tid ätit Zoplikon 7,5 mg p g a svårigheter att sova. Ibland hände det att jag tog två. Min doktor sa till mig att detta var farligt och att jag skulle försöka att sätta ut tabletterna. Vi började med en nedtrappning på 5 mg som jag åt i tre månader. Därefter sa doktorn att det gick att sluta. Det har nu passerat 5 veckor. Och jag har denna tid haft ökat ångest och känt mig nedstämd. Undrar om det kan vara abstinens? Kan man få abstinens alls av denna låga dos. Min läkare sa att det enda jag skulle känna av var några nätters orolig sömn.


Added: May 10, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Jag har ingen personlig erfarenhet av nedtrappning för jag slutade i stort sett tvärt, blev rejält abstinent och satte mig ned att vänta på att symtomen skulle gå över. I efterhand har jag förstått jag att det inte var en bra metod för det skapade en stor obalans i kroppen som förmodligen gjorde att kroppen fick extra stora svårigheter att hitta tillbaka till sin normala balans.
Jag har ingen sjukvårdsutbildning över huvudtaget och se därför inte detta som ett råd sprunget ur någon form av "proffsinställning".
Utgående från de siffror du redovisar så har du väl inte trappat ut alls. Du har legat på en maxdos på 7,5 mg och sedan gjorde du kraftiga minskningar redan efter några dagar. Inte undra på att du fick en kraftig reaktion. Varför inte göra som läkaren säger att gå tillbaka, (kanske till ca 5 mg) och invänta att kroppen lugnar ner sig. Först därefter påbörja en trappning i lugn takt. Som jag ser det är det inte säkert att du får effekt av Stesoliden direkt. Inte ens om du höjer dosen till extra höga doser så är det säkert att abstinenssymtomen försvinner helt på direkten. (Det finns en tidsfaktor med i spelet)


Added: May 10, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Hej...

Är det nån som vet.... Som ni vet så trappar jaf stesolid. Jag fick en muskelkramp och blev rädd så jag tog 15mg stasolid, dagen efter, så tog jag lika myk till. Hur ska jag nu göra med min nedtrappning, jag vet att jag mår bäst av att ha mina tabletter genom fördelade under dagen, annars blir jag yr och mår dåligt som jag gör nu. Hur kommer jag lättast tillbaka till nedrappningen, är det säkert at återvända till nedtrappningen, min läkara har sagt så, kan jag lita på det. ??

Ska bara lägga till vad det rör sig om
Trappade så här
7.5mg (21 dagar)
5mg (6 dagar)
2.5 (2dagar)
0mg (2dagar)

Som ni ser gick jag ifrån mitt shema. Men jag var nära på att lyckas, synd bara att jag inte kände till muskelspänningarna innan då kanske jag inte hade blivit så rädd när det hände.

Nu vill min läkare att jag ska trappa ca 20 på vaje nivå, dvs jag ska börja på den dos jag vet kroppen är van vid dvs 7.5mg. Men som sagt är det säkert att gå tillbaka till nedtrappningen lr ska man börja äta mer.

Johan


Added: May 9, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Hej Ove!

Jag återvänder till mitt shema nu. Jag går upp till den dos som jag senaste funkade bästa på, vilet är 7.5mg. Min läkare har sagt att jag inte ska äta mer Stesilid och att det inte må nått sätt skulle vara farligt att gå tillbaka till en tidigare dos, trots att man tagit, eller kanske kommit ur nedtrappningen, det finn inget skäl till att trappa högre bara för att man har tagit högre i en lr två dagar. Så fort ställer inte receptorerna i hjärna in sig på ny dos...Och jag har en Sambo som är förstånde och insatt att jag nu mår sämre men hoppas att jag ska bli frisk igen, dvs när jag lyckas sluta med tableterna.

Farför var det ingen som sa Något, att man knde få Orfarliga muskelkramper, hade jag vetat det hade inte tagit Stesolid....Jag vet att det står med som biverkningar på benso utsättning, men man tycker ju att läkaren kunde ha sagt nått.

Mvh
Johan


Added: May 9, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Hej Johan!

Tycker det verkar bra att du försöker hitta ett personligt schema som passar dig. Försök att undvika att ersätta Stesolid med någon annan medicin.
Är skeptisk till snabba kast upp och ner och än mer skeptisk till rådet att ta två extra Stesolid för att dämpa en abstinesreaktion.
En jämn stadig nedtrappning måste vara det som gäller. Höj sedan aldrig en redan sänkt dos. Det måste vara det som gäller.
Skaffa information om alla de olika typer av symtom som kan uppkomma. Du kommer inte att få alla symtom men du är bättre förberedd OM de skulle komma. Du slipper då akutbesök för nya symtom som du inte känner igen.
Har du stöd från närstående personer?


Added: May 9, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Hej Ove..

Jag får hjälp från psyk med nedtrappningen. Jag har ett shema som jag försöker följa.

Igår fick jag en muskelkrap i armen, jag har inte varit med om det förut så jag blev rädd och åkte till akuten. Där lungnade läkaren mig, och sa att jag kunde ta en lt tvåt stesolid om jag ville, jag tog två. Hade idag tid med min läkare vid psyk, och det var tur det, han sa att hape pricis som du skrev trappat för fort. Jag går nu tillbaka till att ta 7,5mg/dag, det var den sista dosen som jag funkade på, jag stod på 5mg i sex dagara, men tycker att det känns lite kort i dessa samanhang. Just nu är jag rädd för vad som händer i kroppen nu när de 15mg som jag var tvungen att ta igår för muskelkrampen. Hooo önskar det här knde vara över snart och att man kom ut hel på andra sidan......

Johan


Added: May 8, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress



Kommentar:
Hej Johan!

Mitt intryck efter samtal mad många drabbade är att det kan vara svårt att trappa ut den sista delen. I början av nedtrapppningen kan man ta ganska stora steg men sedan försöker man göra stegen allt mindre. När man kommit till 2.5 mg kanske man skall nöja sig med att ta bort 0,5 mg som nästa steg osv. Man kan dela tabletten i fjärdedelar och kanske ännu mindre. Allt för att lindra abstinensen och ge kroppen möjlighet att återhämta sig
Att ersätta Stesolid med Stilnoct verkar inte vara en speciellt bra ide då det faktiskt kan förvärra. Stilnoct är en bensoanlog som knyter till Gaba precis som Stesolid gör och är narkotikaklassad och därmed beroendeskapande.
Theralen och Atarax känner jag dålig till. Har aldrig hört tals om att det finns några vetenskapliga belägg för att de lindrar abstinensen.
Var får du hjälp med nedtrappningen?


Added: May 7, 2007
Delete this entry Svara Se IP adress
Powered by PHP Guestbook - brought to you by PHP Scripts
 
« First ‹ Prev 902 903 904 905 906 907 908 909 Nästa › Sista »